Kaip išsirinkti šuniuką?



Kaip išsirinkti šuniuką

Gyvūnas namuose – atsakingas sprendimas

Gyvūno įsigijimas yra svarbus žingsnis visai šeimai, todėl šis sprendimas turi būti priimtas atsakingai visų šeimos narių sutarimu. Su naujuoju šeimos nariu teks gyventi visiems vienuose namuose ne vienerius metus (Berno Zenehundų vidutinė gyvenimo trukmė ~7-8 metai, pudelių ~13 metų). Šuniukas namuose – tai ne siurprizas, dovana ar vaiko įgeidžio pildymas. Suaugę šeimos nariai turi prisiimti visą atsakomybę, kad vaikui nustojus domėtis nauju „žaisliuku“ jie turės rūpintis jo išvedimu į lauką net tada, kai lyja, sninga, ryte norisi miego, ar vakare jau būni pavargęs po darbų. Tiek Berno zenehundai, tiek pudeliai yra šeimos šunys, todėl būtina skirti laiko ne tik išvedimui į lauką, bet ir bendravimui, socializacijai bei mokymams.

Taigi, visa šeima nusprendė, kad šie namai be augintinio yra per tušti ir šuniukas yra būtent tai ko visi su nekantrumu laukia ir tiki, kad šis mažas (bent kol kas) saulės spindulėlis paįvairins Jūsų buities kasdienybę.

Koks jis turi būti? Kaip išsirinkti tą, kuris suteiks daugiausiai džiaugsmo ir laimės visai šeimai? Kaip pasirinkti tą, kuris nekels nenumatytų rūpesčių dėl priežasčių, kurių galima buvo išvengti.

Yra keli klausimai, į kuriuos atsakius šis pasirinkimas bus daug paprastesnis.

Veislinis šuo ar beveislis?

Kas yra dokumentai

Vienintelis požymis skiriantis veislinį šunį nuo beveislio yra jo kilmės dokumentai. Lietuvoje vienintelė oficiali organizacija išduodanti šunų kilmės dokumentus yra Lietuvos kinologų draugija (www.kinologija.lt). Kam jie reikalingi? Tai yra oficialus dokumentas, patvirtinantis, kad šis šuniukas yra tikrai konkrečios veislės atstovas su būtent šiai veislei būdingais požymiais – išvaizda, charakterio bei psichinio stabilumo savybėmis. Bet kokie „tėvai turi kilmės dokumentus“, „mama kilminga“, „šuniukai turi veterinarinius pasus“ nesuteikia jokio patvirtinimo apie gyvūno kilmę ir tokie šuniukai gali būti vadinami tik panašiais į tam tikrą veislę. Jei manote, kad Jums dokumentų nereikia ir įvertinę suprantate rizikas kokios kyla įsigyjant tokį šuniuką, tada geriausias pasirinkimas – gyvūnų prieglauda, kurioje galima rasti puikių, likimo nuskriaustų gyvūnų, kurie bus ne tik prižiūrėti, dehelmetizuoti, bet ir atsidėkos savo begaline meile visą likusį gyvenimą. Juk tam, kad mylėti jokių dokumentų nereikia!

Ar dalyvausite šunų parodose, užsiimsite tolimesniu šunų veisimu?

Taigi, Jūs nusprendėte, kad Jums reikia šuniuko su kilmės dokumentais, tačiau žinote, kad veisimu neužsiimsite ir šunų parodos nėra Jus viliojanti sritis. Tokiu atveju galite ieškoti pas veisėjus PET klasės šuniuko (dar vadinamas „namas“, „namų džiaugsmui“ ar pan.). Kas yra PET klasė? Tai yra kilmingi (su LKD dokumentais) šuniukai, tačiau turintys veislės broką ir netinkantys tolimesniam veisimui ir dalyvavimui parodose. Tai gali būti netaisyklingas spalvinimas (neatitinkantis veislės standartų), netaisyklingas dantų skandis, nepilnai išdygę dantys, kriptorchizmas (vienos arba abiejų sėklidžių buvimą ne joms fiziologiškai būdingoje vietoje) ar kt. Tai šuniukai, kuriuos atsakingi veisėjai iš karto šalina iš veisimo proceso, tačiau jiems suranda atsakingus ir mylinčius šeimininkus. Jie, dažniausiai, kainuoja gerokai pigiau nei šuniukai visiškai atitinkantys veislės standartą, tačiau turi visus kilmę patvirtinančiu dokumentus.

Kalytė ar patinėlis?

Kalytė

Privalumai: švelnesnė ir prieraišesnė nei patinas; galimas veisimas, nors tai jau yra papildomas darbas;

Trūkumai: rujoja, kas 6 mėnesius, per rują „tepa“, keičiasi kailis, todėl skirtingu metų laiku gali atrodyti skirtingai, reikia saugoti nuo nepageidaujamų patinų rujų metu.

Patinas:

Privalumai: stambesnis ir pastoviai vienodai atrodo; paprastesnis veisimo procesas; energingesnis ir žaismingesnis

Trūkumai: nekastruotas žymi teritoriją; reikia saugoti nuo pabėgimų, jei netoliese (iki 5 km atstumu) yra rujojanti kalė

Kaip rinktis?

Pamatykite lizdą! Savo akimis įsitikinkite, kaip auga šuniukai, kaip jie yra prižiūrimi, kokia tvarka yra lizde? Tai galima įvertinti tik tiesiogiai nuvykus pas veisėją ir pamatyti patiems. Nuo to priklauso koks šuniukas bus Jūsų šeimoje, juk pagrindinius tvarkos ir švaros įgūdžius šuniukas gauna pirmomis gyvenimo savaitėmis iš kalės ir veisėjų. Netikėkite paslaugiais prekeiviais, kurie siūlosi atvežti šuniuką iki namų (į artimesnę degalinę, ar…). Jei slepiamas lizdas – kodėl?

Pasidomėkite kilmės medžiu. Ankstyvos tėvų, protėvių mirtys gali liudyti apie polinkį paveldimoms ligoms. Žinoma gali būti traumos, erkės ir kitos priežastys, nesusijusios su genetika, tačiau gaukite atsakymą į šį klausimą!

Pasidomėkite atliktais medicininiais tyrimais. Nors visų šuniukų su kilmės dokumentais tėvai privalo turėti atliktus reikiamus medicininius tyrimus (dėl paveldimų ligų perdavimo) visada pravartu pasidomėti šių tyrimų rezultatais.

Berno zenenhundas. Pagrindinis Berno zenenhundų tyrimas klubo ir alkūnės sąnario displazijos tyrimas. Dideliems šunims, kokiu ir yra Berno zenehundas tai yra viena aktualiausių ligų. Displazijos tyrimų rezultatai žymimi šiais simboliais pažymoje:

Klubo sąnario displazija
HD- A  nėra
HD- B  nėra, tik matomi maži pokyčiai
HD- C  lengva
HD- D  vidutinė
HD- E  sunki
Alkūnių sąnario displazija
ED- 0   nėra
ED- 1  lengva
ED- 2  vidutinė
ED- 3  sunki

Plačiau apie displazijos tyrimą galite sužinoti čia: displazijos tyrimas

Nykštukinis pudelis. Nykštukiniams pudeliams yra privalomi du pagrindiniai tyrimai: akių ir kelio girnelės išnirimas. Abi šios ligos yra genetiškai paveldimos, todėl draudžiama veisti šunis, kuriems yra pasireiškę šių lygų požymiai